מהי 'אוריינטציה גופנית'?

(פילאטיס-תרפיה)

אוריינטציה גופנית' היא טכניקת ליווי יעילה ומרתקת שבעזרת תרגילים פשוטים, יוצרת חיבור בין הגוף האנטומי (עצבים-שלד-שריר) לבין חלקים קוגניטיביים המאפשרים עיבוד רגשי של התחושות שעולות.

 

זוהי פרקטיקת ליווי המרחיבה את ארגז הכלים ומחברת בין מערכת השלד-שריר לעולם הרגשי, על ידי הכרות עם 4 מרכזי תנועה ("אליימנט") והמבנה האנטומי של הגוף.

זהו מודל ליווי הממחיש את האזורים המייטיבים והיעילים והבריאים שקיימים באדם , גם כשהוא פצוע וכאוב וסובל. 

למידה של האופן בו מערכות השלד-שריר-עצבים עובדות בצורתן המייטיבה והיעילה, הוא ידע שמעשיר תהליכים שעוסקים בחיבור בין הגוף לדפוסי התנהגות ורגש, ועוזר לשקף את הפער שבין אזורי הטראומה, לאזורי הריפוי. 


 מאגר הזיכרונות, דפוסי ההתמודדות ומערכות היחסים שהצטברו לאורך החיים, השאירו חותם בגופנו, בתוך מערכת העצבים שלנו, שהגיבה למצבים השונים איתם התמודדנו בגילאים צעירים. 

גילאים שבהם אנו נטולי מילים או יכולת דיבור של אדם בוגר שיכול לתקשר ולשתף את מה שעובר עליו , לאדם אחר שיעזור ויתמוך

.

מערכת העצבים יצרה חסימות ומעקפים כדי להתמודד עם חוסר אונים, עם בהלה, עם פחדים וגם עם שמחה וסקרנות ותחושת ביטחון פנימי - אני קוראת לזה "מערכת עצבים מבולבלת". 

וכך נוצר מצב שבו גברים ונשים חיים את חייהם עם ארגז הכלים ההתנהגותי "מבולבל" ומחזיק סבל. כלומר, מערכת העצבים שלהןם לא תמיד תזהה נכון סיטואציות, לפעמים היא תגיב אליהן בצורה מוגברת (חרדה) או מופחתת (ניתוק), לא תמיד נשים לב לתחושות הגוף ולא נגיב אליהן בהתאם.

עם אותה מערכת עצבים "מבולבלת" א.נשים מגיעים אליי לתהליך ש'מחווט' מחדש ועוזר להגדיר מחדש את מערכת התחושות , היכולות והתקשורת שקיימות בהםן. 


'אוריינטציה גופנית' היא תהליך למידה מרתק, בו האדם לומד להפעיל את גופו בעזרת תרגילים מובנים שהמלווה מנחה אותו לבצע. אותם תרגילים מבוססים על המסלול "המקורי" של מערכת העצבים לפני שהוסטה ממסלולה ("אליימנט"), ומאפשרים לאדם לגלות עולם שלם של תחושות וכוחות שמטיבים עמו, ובעזרתם הוא יוכל להתמודד עם אותם זיכרונות וקשיים שפקדו אותו בעבר ובהווה.